0
(0)
اپلیکیشن های آیفون و آیپد

اپل در کنفرانس WWDC20 از مجهز شدن مک‌های جدید به چیپ های مبتنی بر معماری ARM ساخته شده توسط خود اپل خبر داد. به لطف معماری مشترک این چیپ ‌ها با مدل ‌های به کار رفته در آیپد ها و آیفون‌ ها، این مک ‌ها توانایی اجرای اپ ‌های گوشی‌ ها و تبلت‌ های اپل را به طور بومی خواهند داشت.

اپل برای اثبات این موضوع، در رویداد اپلیکیشن ‌های توسعه داده شده برای آیفون و آیپد از جمله Monument Valley ،Fender Play و  Calm را به طور روان روی مک با سیستم‌عامل macOS Big Sur اجرا کرد.

کاربران می ‌توانند اپلیکیشن‌ های جدید را از اپ استور مک به طور مستقیم نصب کنند و به این ترتیب چندین اپلیکیشن iOS توانایی اجرا در کنار اپلیکیشن ‌های macOS را خواهند داشت. به گفته اپل این قابلیت همزمان با عرضه مک ‌های مجهز به چیپ ساخت اپل در سال جاری میلادی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

اپل در سال ۲۰۱۹ و همزمان با رونمایی از macOS 10.15 کاتالینا از فریم‌ ورک کاتالیست رونمایی کرد که به توسعه‌ دهندگان اجازه می ‌داد تا با یکبار برنامه نویسی و تنها با ایجاد چند تغییر کوچک در کد خود، برنامه‌ های آیپد یا آیفون را روی macOS نیز اجرا کنند. با عرضه‌ مک‌ های مجهز به چیت ‌های ساخت اپل، پورت کردن اپلیکیشن ‌ها به macOS به طور مستقیم امکان پذیر می ‌شود.

البته در عین حال به لطف نسخه جدیدی از اپلیکیشن روزتا، مک ‌های مبتنی بر ARM همچنان توانایی اجرای برنامه‌ های نوشته شده برای مک‌ های مبتنی بر چیپ اینتل را نیز خواهند داشت. علاوه بر این نرم ‌افزار مجازی سازی جدید به مک‌ ها امکان اجرای سیستم ‌عامل ‌های دیگری از جمله لینوکس را می ‌دهد.

انتظار می ‌رود مهاجرت کامل اپل به معماری ARM در بین مک‌‌ های عرضه شده حدود دو سال طول بکشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 0 / 5. تعداد رای : 0

اولین امتیاز را ثبت کن